خانه / نوشتەها / بیانیه کانون مبارزه با نژاد پرستی در ایران

بیانیه کانون مبارزه با نژاد پرستی در ایران

اقلیم اهواز را سال هاست به حاشیه رانده اند. هشت دهه از عمر ستم ملی و سی سال از ویرانی – همچنان مستمر – ناشی از جنگ می گذرد. افزون بر اینها، پانزده سال است که سرقت آب رودخانه ها، ریزگردها و آلودگی آب و هوا، زندگی مردم را به جهنم بدل کرده است اما برتری طلبان کاخ مرمر ومناطق خوش آب و هوای جام جم، جماران، شمیران و نیاوران، عرب ستیزان و پاسداران حدود و ثغور مرکز آریایی، گاه به عمد و گاه با بی تدبیری، تماشاگر مرگ تدریجی مردم این سامان اند. شووینیست های سانترالیست، افزون بر انکار حقوق ملت عرب، همواره برای تغییر ترکیب جمعیت اقلیم عرب ها کوشیدەاند و از همه بدتر با توهین به این مردم، نمک بر زخم هاشان می پاشند. نظام استبدادی و پان فارسیست های رخنه کرده در جایجای ارکانش، افزون بر ابزار سخت ، باتوم و زندان و شکنجه و اعدام، از نرم افزار رسانه و روزنامه و کتاب و شعر و ادب بهره می گیرند تا عقده های تاریخی و سیاسی خودرا بر سر مردمی اسیر و بی دفاع در جنوب و جنوب غرب ایران خالی کنند.اکنون – اما – با از نفس افتادن فرمانروایان و اعتلاى مبارزات دو جنبش کارگری و ملی مردم عرب، اقلیم اهواز به دژ پیکار ملی و اجتماعی این مردم – بل همه مردمان ایران – بدل شده است. از هفت تپه تا فلاحیه و از اهواز تا معشور، صدای گرسنگان و تحقیرشدگان به آسمان رسیده است.
از روز سه شنبه 26/3/2018 تا امروز جمعه 30/3/2018 توده های مردم عرب به رغم بازداشت زنان و مردان معترض همچنان در خیابان اند تا ازکرامت و هویت ملی خویش در برابر موج سهمگین راسیسم ضد عربی دفاع کنند. تاکنون دست کم 26 نفر دستگیر شده اند که سه تن از آنان زن هستند.حاکمان با سرکوب تظاهرات و اعتراضات مسالمت آمیز ضد راسیستی این مردم نشان دادند که با عرب ستیزان و نژادگرایان همداستان اند و موافق.
ما می دانیم که ریشه کنی عرب ستیزی در ایران همچون ریشه کنی مالاریا نیاز به زمانی طولانی دارد اما در کوتاه مدت می توان با تدوین و تصویب قوانین، با اهانت کنندگان به عرب ها و دیگر ملیت های غیرفارس برخورد کرد.
بار دیگر با محکوم کردن تحقیر و اسائه ادب به ملت عرب اهواز و دفاع از رزم فرزندان این ملت علیه ستم و بی عدالتی و نژاد گرایی، خواهان برکناری مسوولان شووینیست ، عذر خواهی رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و آزادی زنان و مردانی هستیم که با توجه به حق شهروندی خویش علیه عرب ستیزی اعتراض کرده اند.

سەرنووسەر

درباره‌ی خاک

سەرنووسەر

Check Also

جمعی ماهاراجه و نواب که نمایندگان و مجریان سیاستهای بریتانیا در هند مستعمره بودند.

در خدمت و خیانت به کوردستان

(پاسخی به نوشته های چند روشنفکر و جامعه شناس کورد درباره کنگره به اصطلاح مشاهیر …

پروژه سوم اطلاعات ایران ، کنگره نامداران کورد

  پژواک کوکبیان   با توجه به نشانەها و اتفاقات اخیر،  ایران برای نابودی کوردستان …

شوان پرور کردن خالقی

د. پژواک کوکبیان استعمار همواره ابتدا با آسیمیلاسیون، هضم و بلعیدن فکری، فرهنگی و زبانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *